STANISŁAWA CELIŃSKA
PIĘKNY ŚWIAT
w Kole Kultury
w cyklu Życie nasze
26 marca 2015 r. o godz. 18.00
recital przy akompaniamencie Tomasza Bajerskiego
Jest aktorką teatralną i filmową, obdarzoną pięknym mocnym głosem, którym potrafi wyśpiewać rzeczy zarówno liryczne jak i dramatyczne.
Podbija serca widzów skromnością i szczerością pozwalającą jej mówić o najtrudniejszych osobistych doświadczeniach.
W teatrze zadebiutowała w 1968 roku. Ukończyła warszawską PWST pod opieką Ryszardy Hanin. Zaraz po dyplomie zagrała u Andrzeja Wajdy w filmie "Krajobraz po bitwie" (1970), by potem - u tego samego reżysera - wystąpić w "Pannach z Wilka" (1979) i po latach w "Korczaku" (1990). Pamiętamy ją także z filmu Jerzego Antczaka "Noce i dnie" (1975), gdzie była Agnieszką Niechcicówną, córką głównych bohaterów oraz "Zaklętych rewirów" Janusza Majewskiego. Wystąpiła też w "Spisie cudzołożnic" Jerzego Sthura (nagroda na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdynia za rolę Izy) czy filmie "Pieniądze to nie wszystko" Juliusza Machulskiego.
Warszawianka z urodzenia, pracowała w warszawskich teatrach: Współczesnym, Nowym, Dramatycznym, Studio. Występowała w spektaklach Erwina Axera, Tadeusza Łomnickiego, Zygmunta Hubnera. Obecnie jest aktorką w zespole Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego, z którym pracowała już od połowy lat 90-tych tworząc niezapomniane role w "Hamlecie" (jako Gertruda), "Oczyszczonych" (nagroda im. Zelwerowicza oraz Feliks Warszawski za rolę Kobiety), "Krumie" czy "Aniołach w Ameryce".
Popularność zawdzięcza też serialom "Alternatywy 4", "Zmiennicy", "Złotopolscy", "Bulionerzy", "Samo życie", "Mamuśki".
W 2012 roku nagrała płytę ze szlagierami od "Balu na Gnojnej" po utwory sentymentalne. "Nowa Warszawa", która doniosła ogromny sukces i otrzymała Wdechy przyznawane przez Gazetę Wyborczą.
Kazimierz Kutz powiedział o niej:
Stanisława Celińska jest jedna i nigdzie nie ma osoby podobnej do niej w talencie, i w człowieczeństwie. W życiu jest heroiczna, a w uzdolnieniach nie do ogarnięcia. Ma energię silnika odrzutowego, głos niebotyczny, muzykalność kompletną i odwagę zawodową jak mało kto.
Niejednokrotnie występowała na Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Zapamiętaliśmy wtedy frazę, która dała niejednemu z nas do myślenia:
Chcesz być zdrowy, starań dołóż
Nie pij, nie jedz, nie cudzołóż.
Kochaj bliźnich i tak dalej.
A najlepiej nie żyj wcale .
Piękny jest świat wyobraźni Stanisławy Celińskiej, w który nierozłącznie są Wiara, Nadzieja i Miłość. Trzy cnoty stanowią nazwy trzech części spektaklu pokazującego opowieść o kobiecie, która wątpi, walczy z przeciwnościami losu i szuka szansy na życie w piękniejszym niż zastany świecie.
Stanisława Celińska zachwyciła nas i wzruszyła (gdy zaśpiewała "Zachodźże słoneczko" łza kręciła się w oku). Odczuliśmy na własnej skórze, że skala jej głosu i wielość tonacji potrafi oddać nieskończoną ilość odczuć. Jest dziś naprawdę jedną z największych osobowości aktorskich polskiej sceny.
Po występie, zanim podpisała dedykacje na swojej książce Niejedno przeszłam i płycie Nowa Warszawa, odpowiedziała na kilka pytań.
Zapamiętamy, że najsmutniejszym słowem dla niej jest po prostu słowo smutek, a najprzyjemniejszym - rosyjskie słowo "ujutny" (przyjemny).
Przeklina czasami, martwi ją ludzka małość i gdyby znalazła się u bram nieba i zobaczyła tam św. Piotra zażądałabym stanowczo spotkania z Najważniejszym...
Nasz gość został obdarowany śpiewającym ślimakiem (rysunkowym prezentem w pięknej oprawie).
Tradycyjnie wylosowaliśmy wśród widzów nagrody - książki z Wydawnictwa Prószyński i bilety do teatru. Tym razem ktoś pójdzie do Teatru Współczesnego na spektakl "Taniec Albatrosa".















































Fotoreportaż Marta Zdanowska
E-OPŁATY
Jeżeli posiadasz login oraz hasło możesz zalogować się do modułu e-opłaty.Telefony alarmowe
po godzinach pracy Spółdzielni Mieszkaniowej
Zmiany w ustawie
"O spółdzielniach mieszkaniowych"
Książeczki opłat mieszkaniowych
wzory zamówień na druk książeczek opłat "czynszowych"